• na školský rok 2024/2025

• Súkromná stredná odborná škola Gos-Sk, F.Urbánka 19,

918 10 Trnava

EDUID:1 0000 2938

Plán výkonov a kritériá pre prijímanie žiakov do študijných a učebných odborov v školskom roku 2024/2025

Riaditeľ S SOŠ Gos-Sk, Ul. F.Urbánka 19, Trnava, v zmysle Zákona č.245/2008 Zb. o výchove a vzdelávaní / školský zákon /, zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, po prerokovaní v pedagogickej rade školy a po vyjadrení rady školy stanovuje kritériá pre prijatie uchádzačov do 1.ročníka na denné štúdium pre školský rok 2024/2025 nasledovne:

Plánovaný počet prijímaných žiakov pre školský rok 2024/2025

Študijné odbory:

Číslo ŠO

Názov ŠO

6323 K

Hotelová akadémia

24

6442 K

Obchodný pracovník

27

!!! V zmysle zákona č.245/2008 musia všetci žiaci hlásiaci sa do všetkých študijných odborov (t.j. odborov s maturitou) robiť prijímacie skúšky z profilových predmetov.

Prijímacie skúšky na našej škole sa uskutočnia dňa 02.05. 2024 a 06.05.2024 formou písomných testov nasledovne:

6323 K hotelová akadémia – slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk

6442 K obchodný pracovník - slovenský jazyk a matematika

Žiadame žiakov, ktorí si k nám podajú prihlášku do študijného odboru 6323 K hotelová akadémia, aby v prihláške vyznačili, z ktorého cudzieho jazyka chcú robiť prijímacie skúšky (anglický jazyk, alebo nemecký jazyk).

Žiaci budú na prijímacie skúšky pozvaní písomne.

Podmienky prijatia

1.        Na základe prijímacích testov sa utvorí poradie žiakov podľa súčtu dosiahnutých bodov v oboch predmetoch.
          2.         Ak bude súčet bodov na prijímacích skúškach rovnaký o poradí rozhodne nižší priemer známok vypočítaný z koncoročnej klasifikácie za 8.ročník a polročnej klasifikácie za 9.ročník bez výchov. Ak uchádzač nemá v 8. alebo 9. ročníku známky z uvedených predmetov ale má slovné hodnotenie, priemerný prospech bude vypočítaný z koncoročnej klasifikácie 7.ročníka a polročnej klasifikácie z 8.ročníka.
          3.        Ďalším kritériom sú výsledky dosiahnuté na olympiádach a iných súťažiach.

Učebné odbory:

Číslo UO

Názov UO

6444 H

Čašník, servírka

13

6445 H

Kuchár

20

6456 H

Kaderník

21

6468 F

Pomocník v kuchyni

24

6489 H Pracovník v gastronómii   13

!!! Do učebných odborov (t.j. bez maturity) sa prijímacie skúšky nerobia.

Na štúdium budú prijatí všetci uchádzači bez prijímacej skúšky v prípade, že počet prihlásených uchádzačov nepresiahne plánovaný počet.

V prípade, že počet uchádzačov je väčší ako plánovaný počet prijímaných uchádzačov, riaditeľ S SOŠ určuje ďalšie dodatočné kritériá:

1. Hodnotenie prospechu – priemer známok za 8.ročník a prvý polrok 9.ročníka bez výchov. Ak uchádzač nemá v 8. alebo 9. ročníku známky z uvedených predmetov ale má slovné hodnotenie, priemerný prospech bude vypočítaný z koncoročnej klasifikácie 7.ročníka a polročnej klasifikácie z 8.ročníka.

2. Výsledky dosiahnuté na olympiádach a iných súťažiach

3. Hodnotenie správania v ZŠ

Všetci prijatí žiaci (v študijných a učebných odboroch) sa musia preukázať úspešným ukončením 9.ročníka a mať zdravotnú spôsobilosť pre daný odbor v zmysle školského vzdelávacieho programu.

Do dvojročného učebného odboru 6468 F pomocník v kuchyni sa môžu hlásiť žiaci, ktorí majú ukončených 8 aj menej ročníkov základnej školy. Do tohto odboru sa prijímacie skúšky nerobia.

O termínoch zápisu budú žiaci informovaní v rozhodnutí riaditeľa o prijatí.

Prijímacie skúšky žiaka so špeciálnymi vzdelávacími potrebami

Podmienky prijímacej skúšky pre žiaka so špeciálnymi vzdelávacími potrebami budú modifikované po technickej stránke tak, aby bolo možné žiakovi umožnené preukázať reálnu úroveň vedomostí. Cieľom modifikácie je zabezpečiť, aby žiak so zdravotným postihnutím nebol v porovnaní so svojimi nepostihnutými rovesníkmi diskriminovaný. Naopak, zámerom modifikácie podmienok prijímacej skúšky rozhodne nie je zvýhodnenie žiaka so zdravotným postihnutím oproti nepostihnutým žiakom.

Úprava technickej stránky prijímacej skúšky pre žiaka so špeciálnymi vzdelávacími potrebami bude nasledovná:

- žiak so špecifickou poruchou učenia bude mať predĺžený čas na vypracovanie úloh prijímacej skúšky o 25%

- žiak s telesným postihnutím bude mať predĺžený čas na vypracovanie úloh prijímacej skúšky podľa potreby

- v prípade nutnosti žiakovi možno prečítať zadanie a presvedčiť sa, či pochopil otázku

- pri prijímacích skúškach je možné používať kompenzačné pomôcky ako sú: kalkulačka, matematické tabuľky a vzorce, pravidlá slovenského pravopisu

Všetci prijatí žiaci (v študijných a 3-ročných učebných odboroch) sa musia preukázať úspešným ukončením 9.ročníka a mať zdravotnú spôsobilosť pre daný odbor v zmysle školského vzdelávacieho programu.

O termínoch zápisu budú žiaci informovaní v rozhodnutí riaditeľa o prijatí.

Denné nadstavbové štúdium – plánované počty prijatia

Číslo ŠO

Názov ŠO

Počet tried

6403 L

Podnikanie v remeslách a službách

1

30

Prihlášky na nadstavbové štúdium je treba odovzdať do 31.05.2024!

Do tohto odboru sa môžu hlásiť žiaci, ktorý majú ukončený 3-ročný odbor :

- 6444 H - čašník, servírka

- 6445 H - kuchár

- 2977 H - kuchár, cukrár

- 2964 H - cukrár

- 6456 H - kaderník

V zmysle § 69, ods. 4 zákona 245/2008 Z.z. riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade určil kritériá na prijatie uchádzačov bez prijímacej skúšky nasledovne:

O poradí rozhodne priemer známok za 1. ročník, 2. ročník  a 1. polrok 3. ročníka bez výchov.

V prípade rovnosti sú pomocným kritériom známky zo správania.

V Trnave, dňa 28.11.2023                                                  Mgr. Igor Šturdík

Riaditeľ S SOŠ Gos-Sk